SIKORNIKI, CZYLI KARMNIKI DLA SIKOREK Z SZYSZEK

SIKORNIKI, CZYLI KARMNIKI DLA SIKOREK Z SZYSZEK

Karmniki dla ptaków wcale nie muszą być drogie i dizajnerskie. Często najlepszymi karmnikami okazują się te wykonane własnoręcznie, z łatwo dostępnych materiałów. W tym wypadku znalezionych w parku szyszek, kupionej w okolicznym sklepie, gotowej mieszanki nasion i zwykłego smalcu.

Od kiedy zaczęłam dokarmiać zimujące u nas ptaki, robię to systematycznie, bez względu na pogodę. Przez ten czas przetestowałam już wiele, mniej lub bardziej pracochłonnych, mniej lub bardziej brudzących i mniej lub bardziej pożywnych dla skrzydlatych gości, rozwiązań. Wieszałam zamocowaną na druciku słoninę dla sikorek, ale stwierdziłam, że to dla nich zbyt monotonna dieta. Później odkryłam specjalne kule tłuszczowe z ziarnami. Rozwiązanie o tyle dobre, że wieloskładnikowe i wygodne w użyciu, ale za to mało ekologiczne. Po zjedzeniu przez ptaki zawartości, pozostawała plastikowa siatka, która lądowała w koszu. Potem kupiłam specjalne ziarno dla ptaków, ale ponieważ nie mam karmnika, wysypywałam je na styropianowej tacce przymocowanej do balustrady. Było to jednak mało estetyczne. Ziarna dosyć szybko zamakały i musiałam je często wymieniać, by nie dopuścić do rozwoju pleśni, groźnej dla ptactwa. Postanowiłam znaleźć lepsze rozwiązanie. Wpadłam na nie w czasie poświątecznych porządków.

Gdy zdejmowałam i pakowałam do pudełka przeróżne ozdoby i dekoracje, znalazłam całą torbę sosnowych szyszek, które miały posłużyć mi do wykonania świątecznych stroików, ale nie zdążyły się pomalować na biało. By nie zalegały do następnego roku, postanowiłam wykorzystać je do wykonania sikorników – karmników dla sikorek z szyszek.

Do wykonania sikorników potrzebowałam:

  • sosnowych szyszek
  • mieszanki ziaren dla ptaków
  • niesolonego smalcu
  • drucika lub sznurka

INSTRUKCJA WYKONANIA SIKORNIKÓW W 4 KROKACH

KROK 1. Wybór odpowiednich szyszek

Wykonanie karmników rozpocznij od wybrania najlepszych do tego celu szyszek sosnowych. Moje szyszki dosyć długo leżały w ciepłym i suchym pomieszczeniu, więc zdążyły się właściwie pootwierać.

Jeśli Twoje szyszki posiadają pozamykane łuski, zalecam włożenie ich na moment do nagrzanego piekarnika i ostudzenie przed dalszą pracą nad karmnikami.

szyszki_sosnowe_do_diy

KROK 2. Montaż zawieszki

Do wybranych szyszek przymocuj druciki, które umożliwią Ci późniejsze zawieszenie karmników. Możesz do tego celu użyć również sznurka.

sikorniki_karmniki_dla_sikorek

KROK 3. Przygotowanie wypełnienia

Do miski wsyp porcję nasion i dodaj do nich porcję smalcu. Składniki dokładnie ze sobą połącz mieszając i ugniatając je ręcznie.

Radzę do tego celu użyć gumowych rękawiczek, ponieważ tłuszcz trudno później zmyć z dłoni. W masie powinny przeważać nasiona, ale jej konsystencja powinna być w miarę plastyczna, tak by mogła wypełnić szczeliny pomiędzy łuskami szyszek.

Pamiętaj, że jeżeli zbyt długo będziesz ugniatać smalec, ten pod wpływem temperatury może zanadto się rozpuścić. Wtedy wystarczy na kilka minut sporządzoną mieszankę włożyć do lodówki, żeby nieco zastygła. 

szyszki_dla_sikorek_diy

KROK 4. Wypełnienie szczelin

Masę z ziaren i smalcu nałóż pomiędzy łuski przygotowanych wcześniej szyszek.

Gotowe karmniki powieś w wybranym do tego celu miejscu.

Pierwszą partię sikorników wykonałam trzy dni temu. Dzisiaj przygotowałam kolejną, gdyż poprzednie zaczynają już świecić pustkami. Nie ma się co dziwić, cieszą się dużym powodzeniem. Przyciągają do siebie rzesze sikorek bogatek i sikorek modrych. Biesiadują pod nimi również wróble i mazurki, które zbierają wszystko to co spada na ziemię. Zdarzyło mi się nawet gościć gromadę czyży.

Podobał Ci się mój dzisiejszy wpis? Podaj go dalej!

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Podoba mi się ten pomysł:) Trochę wymaga trudu, ale wszystko robi się dla ptaków:)

  2. To prawda 🙂 Sikorkom również bardzo podoba się ten pomysł 🙂

  3. Bardzo ciekawy pomysł na karmniki dla sikorek i nie tylko 🙂 W wolnej chwili spróbuję zrobić taki karmnik 😉

Dodaj komentarz

Close Menu